Trubková spalovací pec

DSC_0973

Dvouzónová spalovací Pec 1200

Trubková dvouzónová Pec 1200 je zařízení určené pro spalování organických materiálů při teplotě až 1200°C. Pec byla vyvinuta pro účely analýzy 14C a 3H v pevných vzorcích, kde se vzorek kontrolovaně spálí ve směsi kyslíku a inertního plynu a produkt spalování se převede do roztoku pro další analýzu. Pec 1200 může být použita i pro stanovení dalších radioizotopů jako jsou 36Cl, 35S.
Jedná se o kompaktní zařízení v jehož horní části se nachází dvojice topných elementů tvořících dvě nezávislé topné zóny, jimiž prochází korundová spalovací trubice. Do první ze zón s regulovatelnou teplotou až 1200°C se vkládá lodička se vzorkem, druhá obsahuje katalyzátor pro dokonalé spalování při 800°C. V podstavci je umístěna elektronika ovládání a rozvod použitých plynů.
Vkládání vzorků na spalovací lodičce se provádí ručním mechanickým posuvníkem, který zároveň řeší přívod plynů a zatěsnění reakčního prostoru korundové trubky elektromagnetickým uzávěrem.
Spalování vzorku probíhá v prostoru korundové trubice s regulovanou atmosférou směsi kyslíku a inertního plynu. Dodatečný přívod kyslíku za spalovací lodičku z druhé strany korundové trubice zajišťuje dodatečnou oxidaci produktů rozkladu vzorku na katalyzátoru. Průtok plynů je řízen třemi průtokoměry, které jsou osazeny na předním panelu.

 PDF Prospekt v pdf ke stažení

vývoj a výroba laboratorních přístrojů